Goście Festwialu

 

dr ZUZANNA GRĘBECKA

„NOWE SZATY CESARZA - CZYLI MAGIA LUDOWA DZIŚ"
Podstawy słowiańskiej magii ludowej i jej współczesne wcielenia w krajach postsowieckich - od działalności znachorów i szeptuch, poprzez przesądy - istniejące po dzień dzisiejszy - po jej ślady w reklamie."

Zuzanna Grębecka - antropolog kultury, kulturoznawca, dr w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się współczesną kulturą popularną, ze szczególnym uwzględnieniem duchowości i procesów mitologizacji; Europą Srodkowo-Wschodnią; kulturą krajów postsowieckich.
Autorka bądź współautorka takich książek jak: „Słowo magiczne poddane technologii. Magia ludowa w praktykach postsowieckiej kultury popularnej", „Pejzaże i znaki totalitaryzmu", „Popkomunizm. Doświadczenie komunizmu
a kultura popularna".

 

MICHAŁ KRUSZONA

„RUMUNIA - PODRÓŻE W POSZUKIWANIU DIABŁA"
opowieści o diabłach, wampirach, strachach
• zagadkowe rumuńskie monastyry
• Vlad Dracul
• ludowe recepty gwarantujące ochronę przed wampirami

Michał Kruszona - podróżnik, historyk kultury, pisarz, dziennikarz, dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Odbył przeszło trzydzieści podróży po Rumunii.
„Książka Kruszony (Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła) to jedna z najbardziej uroczych i tajemniczych wypraw, w jakie się wybrałem. Nie mam już teraz wątpliwości, że kresy Europy leżą w Rumunii. Tutaj magia, mistycyzm i cywilizacja bizantyńsko-łacińska stworzyła unikalny kulturowy tygiel.
Z niego wyrasta drzewo dobra i zła naszej europejskiej kultury. Kruszona spotyka współczesne reinkarnacje demona Drakuli i ludzi niezwykle otwartych i przyjaznych. Pełnych naturalnej, pierwotnej godności"
- Tadeusz Zysk.
Facet z fantazją! - pisze o Kruszonie Wojciech Cejrowski.
www.michalkruszona.pl

ZAPRASZAMY DO ŚWIATA MAGICZNEJ RUMUNII!