FESTIWAL NAUKI 2013

 

     Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile już po raz siódmy zaprasza na Festiwal Nauki w Pile. W tym roku odbędzie się on w dniach od 15 do 19 kwietnia br. Tematem przewodnim Festiwalu będzie „WYWOŁYWANIE DUCHÓW", traktowane, jako umowna kategoria poznawcza. Dużą uwagę poświęcimy m.in. zjawiskom iluzji i złudzeniom optycznym, a także ich medycznemu podłożu. Przystępując do organizacji debaty na temat wybranych aspektów stalinowskich zbrodni odniesiemy się natomiast do rozmaitych duchów lub wręcz demonów historii.

    Znaczną część tegorocznego Festiwalu stanowić będą zagadnienia z obszaru antropologii kultury. Jesteśmy przekonani, że wartości odmiennych cywilizacji stanowią podstawę nowoczesnych społeczeństw multikulturowych. Dlatego też serdecznie zapraszamy na spotkanie z gośćmi Festiwalu MICHAŁEM KRUSZONĄ - podróżnikiem, pisarzem, który zabierze nas w magiczną podróż po „Rumunii w poszukiwaniu diabła" oraz dr ZUZANNĄ GRĘBECKĄ - antropologiem kultury, kulturoznawcą, która w wykładzie „Nowe szaty cesarza - czyli magia ludowa dziś", przedstawi magię i wierzenia, które przetrwały do czasów obecnych.

     Tradycyjnie nie zabraknie także nauki z przymrużeniem oka, gdzie prezentowane będą zagadkowe zjawiska fizyczne (fizyka jądrowa, fizyka zabawek, złudzenia i efekty optyczne), jak i chemiczne (spacer po alchemicznej komnacie), oraz wykłady, dzięki którym dowiemy się m.in. czy świat jest holograficznym złudzeniem i kim są polskie szwarccharaktery w rankingu ludzi kultury, polityków i publicystów. Uczestnikom Festiwalu ukażemy także szpital widmo, namiot grozy, fizjoterapeutyczną duchową odnowę oraz duchy w maszynach - wszystko po to, by wyjaśnić zagadnienia naukowe w zabawny i przystępny sposób.

Do zobaczenia podczas wspólnego odkrywania tajników nauki...

 

FN_sponsorzy

FN_media

                     

 

ZOBACZ POPRZEDNIE EDYCJE FESTIWALI:


FN_2012

PROPAGANDA SUKCESU - SUKCES PROPAGANDY

Zdobywca nagrody głównej w ogólnopolskim konkursie „proMYK" Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom"na najlepszy projekt lub działanie promujące naukę oraz uczelnie.

FN_2011

OBECNOŚC I ŚLAD

FN_2010

W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI

FN_2009

POLIFONIA KULTURY: ŚWIAT DALEKI I BLISKI

FN_2008

WEHIKUŁ CZAS

FN_2007

I FESTIWAL NAUKI