Galeria ''Na poddaszu''

Galeria "Na poddaszu"  stanowi serce upowszechniania kultury pilskiej PWSZ, a także popularyzuje sztukę, tradycję miasta oraz regionu. "Na poddaszu" odbywają się spotkania autorskie, promocje książek, wernisaże wystaw artystów plastyków, amatorów, studentów naszej Alma Mater oraz młodych twórców.

16.05.-13.06.2014 r. - wystawa "Przebłyski podświadomości"

16 maja br. w piątkowy, majowy wieczór na deskach Galerii "Na Poddaszu", odbył się wernisaż wystawy Katarzyny Monel "Przebłyski podświadomości". Katarzyna jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej o specjalności telewizyjnej Wyższej Szkoły im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest rodowitą pilanką, mieszkającą w Chodzieży, wokalistką piszącą teksty do utworów muzycznych, poetką, a przede wszystkim malarką.
Kasia w wyniku wydarzeń losowych i przeżyć, nie mogąc odnaleźć się w dorosłym życiu, musiała pokonać trudne chwile stawiając sobie określone cele i wyzwania...w efekcie odniosła ZWYCIĘSTWO!...
Zapragnęła malować, przelać na płótno kolor z wizji sennych. Dzięki wsparciu bliskich, a szczególnie kochającej i wspaniałej Mamy, a zarazem Przyjaciółki - mogła zrealizować swoje marzenia. Każdy obraz stanowi swoistego rodzaju poszukiwanie drogi do samej siebie. Każde dzieło jest promieniem podświadomości, zapisem emocji. Narodzinom talentu, pierwszym krokom w świecie sztuki towarzyszyła ukochana Babcia Kasi (to właśnie z tego okresu pochodzi "Matka Boska bez Twarzy").
Wystawa ma szczególny charakter, albowiem jest zwrócona do...CZŁOWIEKA, JAKO WARTOŚCI NAJWYŻSZEJ. Jak mówi artystka "Wszystko, co przeszłam w życiu pozwoliło mi zrozumieć, kim jestem i odnaleźć miejsce w którym się teraz znajduję. Dzięki przeszłości wiem, na kogo mogę liczyć, znając smak cierpienia".  Zachwyt wśród odbiorców wzbudził warsztat artystyczny Kasi, bardzo podobał się tryptyk Miłość - Pożegnanie uczuć - Drzwi do Piekieł Podświadomości. Spotkaniu towarzyszyły ożywione dyskusje oraz ciepła atmosfera.
Wyjątkowy i niepowtarzalny wymiar spotkaniu nadała Kurator wystawy, Pani Iwona Jurewicz - Orędowniczka, Ambasadorka działań na rzecz pomocy bliźniemu, poszanowania godności drugiego człowieka. W swoim wystąpieniu podkreśliła potrzebę zauważenia faktu, iż wśród nas są ludzie samotni, potrzebujący wyciągnięcia pomocnej dłoni, okazania życzliwości i sympatii. Słuchacze przyjęli przekaz Pani Kurator gromkimi brawami, niekryjąc  wzruszenia.
"Po zakończeniu wystawy w Galerii Na Poddaszu, Kasia przekaże dziesięć obrazów Towarzystwu Pomocy Chorym im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej na rzecz budowy hospicjum w Pile" - stwierdza Pani Iwona Jurewicz.
Niezapomniane przeżycia muzyczne, magiczną chwilę dostarczył nam Dawid Guoh, absolwent Szkoły Muzycznej w Pile, kompozytor, zafascynowany muzyką rockową, metalową, jak i elektroniczną oraz współczesną poważną, który przedstawił utwór "Improwizacja w pięknym stroju". Serdecznie dziękujemy. Wystawę można podziwiać do 13 czerwca 2014 r. Zapraszamy!

07.03.-04.04.2012 r. - wystawa "Spotkałam kobietę..."

Ewa Jabłońska, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, ukończyła studia podyplomowe z zakresu sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Ponadto posiada dyplom architekta krajobrazu. Wielokrotna uczestniczka kursów szkoleniowych dla twórców, pedagogów, animatorów oraz multiplikatorów kultury i sztuki. Pani Ewa jest autorką wystawy pt. "Spotkałam kobietę ...", której wernisaż odbył się w dniu 7 marca br. Piątkowe spotkanie stanowiło nawiązanie do Dnia Kobiet. Za pierwowzór Dnia Kobiet można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie - Matronalia, było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Jednakże początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych i zostały zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki.
Motyw kobiety jest nieodłączną częścią takich tematów, jak miłość, macierzyństwo, rodzina. Postać niewiasty może być zarówno natchnieniem, muzą, aniołem, jak i femme fatale, czy nowoczesną feministką. To właśnie kobieta była przedmiotem uwielbienia średniowiecznych liryków, obiektem renesansowej miłości, przyczyną cierpień i adresatem barokowych komplementów oraz przedmiotem sentymentalnych westchnień. Nie można stworzyć jednolitego portretu kobiety, albowiem kobiety ukazywane były w literaturze i sztuce w różny sposób. Antyk kreował niewiastę silną i niezależną, bohaterki pojawiające się w starogreckich tragediach często mocą duchową i intelektualną przewyższały mężczyzn. Natomiast w kręgu biblijnym silne kobiety niosły przede wszystkim zniszczenie.
Artystkę inspiruje bogate wnętrze kobiety: "kobiety są niezwykle ciekawe, interesujące, a ich świat jest jakże inny od świata mężczyzn" - mówi Ewa Jabłońska. Pani Ewa uwielbia malować portrety, czego dowodem jest świetnie odtworzone przez nią dzieło Jana Vermeera, malarza holenderskiego pt. "Dziewczyna w czerwonym kapeluszu".
W twórczości Ewy Jabłońskiej szczególna ranga nadana jest właśnie ludzkiej postaci, którą artystka bardzo lubi przedstawiać doskonale operując efektami światła, kontrastami świetlnymi, czy też głębokimi cieniami.
Wystawione dzieła stanowią pewnego rodzaju drogę życiową artystki, poprzez narodzenie i podkreślenie roli kobiety, otwarcie się, spełnienie, przemijanie az do chwili nadchodzącego odejścia ...
Pani Ewa nawiązując do malarstwa surrealistycznego, wyraża również fascynację malarstwem francuskim. Wzorem dla artystki są wielcy świata sztuki, a więc Rembrandt - jeden z największych artystów europejskich i światowych, Leonardo da Vinci - włoski malarz renesansowy. Nie sposób nie wspomnieć o bliskich artystce nurtach reprezentowanych przez jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu przełomu XIX i XX wieku - Jacka Malczewskiego, najwybitniejszego polskiego portrecistę XIX wieku - Henryka Rodakowskiego, czy też polskiego malarza, fotografika, dramaturga i filozofa - Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Niewątpliwie ogromny wpływ na rozwój artystyczny Ewy Jabłońskiej miał kilkuletni pobyt w USA, gdzie artystka należała do Amerykańskiego  Związku Artystów "Lemon Street Gallery" w Kenosha w stanie Wisconsin, gdzie w 2007 roku miała wystawę indywidualną.
Obecnie artystka jest nauczycielem w Zespole Szkół nr 1 w Pile i prowadzi lekcje plastyki oraz zajęć artystycznych związanych ze sztuką współczesną w przestrzeni publicznej. W 1997 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Piły w uznaniu twórczej i organizacyjnej działalnosci w sferze kultury. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO.
Wernisaż uświetnił występ Aleksandry Fijałkowskiej - studentki I roku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która zaśpiewała utwory Adele "Someone like you", Birdy "Skinny love" oraz Anny Jantar "Moje jedyne marzenie".
Składamy serdeczne wyrazy podziękowania panu Edwardowi Hoppe, który wiele pracy, trudu i zaangażowania wkłada w przygotowanie ekspozycji.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Dziękujemy za tak liczne przybycie bliskim i przyjaciołom artystki oraz Galerii "Na Poddaszu".

 

06.12.2013 r.-03.01.2014 r. - wystawa "Andrzej Masianis - rysunek i grafika" 

6 grudnia w Galerii „Na poddaszu” Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile odbył się wernisaż wystawy znanego grafika, malarza i rysownika Andrzeja Masianisa, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta pochodzi z Piły, swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W Galerii „Na Poddaszu” dominuje grafika i rysunek, w których możemy podziwiać wspaniały warsztat artysty. W podejmowanych tematach widać motywy związane z chrześcijaństwem, fascynację sztuką gotyku i baroku. Bliski jest mu temat literatury i mitologii Słowian. Znajdziemy nawiązanie do tradycji i symboliki wolnomularskiej, a także inspiracje horrorem.     
Nie mam jednoznacznej wizji w swoich pracach. W niektórych jestem bliższy chrześcijaństwu, w innych deizmowi. Najważniejsza jest strona estetyczna, chociaż symbole religijne czy filozoficzne są kuszące i czasami je wykorzystuję. /A.Masianis/  
Wystawa, na której można zakupić wystawione grafiki i rysunki, będzie czynna do 3 stycznia 2014 r.     
              
                                                                                                    
Bożena Kaczmarek                                                                                                                                                                                                                                          
08.11.-03.12.2013 r. - wystawa "Było nam po drodze..."

Obie panie są członkami Stowarzyszenia Plastyków AZYL, łączy je miłość do przyrody oraz natury, i jak, mówią nasze artystki - ...było im po drodze... - wernisaż wystawy Janiny Smolicz-Papiór oraz Marii Jabłońskiej odbył się 8 listopada 2013 r. w Galerii "Na Poddaszu".
Pani Janina, już w szkole podstawowej, wyróżniała się spośród innych uczniów talentem oraz spojrzeniem malarskim. Szkoła średnia to dalszy rozwój uzdolnień, widzenia barw i kolorów. Artystka uczestniczyła w kilku wystawach indywidualnych m. in.: w Muzeum Śremskim, Śremskiej Bibliotece Miejskiej. Świetnie wykonała niezwykle ciekawy cykl prac w sepii z motywami śremskimi z okazji Dnia Śremu w 2009 r. Jej ostatnia wystawa, w rodzinnym mieście - Jastrowiu, miała charakter podsumowujący dorobek artystyczny ostatnich trzech lat. W twórczości pani Janiny dominują kompozycje malowane z natury, a więc drzewa, kwiaty, pejzaże ("Buki", "Aleja w Parku Kórnickim", "Bez w Białym Wazonie"), uschematyzowane panoramy miast (Zielona Góra, Jastrowie), a także malowane ołówkiem portrety (Poli Negri, Marylin Monroe).
Janina Smolicz-Papiór, wraz z innymi członkami Stowarzyszenia Plastyków AZYL, uczestniczy w plenerach organizowanych w kraju, jak i za granicą. Artystka z przymrużeniem oka, tak oto opisuje ostatni plener w swoim wierszu (fragment):

"Mała wieś, co się zowie Kamienica
W niej jest harcerska stanica
Tutaj tydzień trwa już plener
Jest malutki taki feler
Deszczyk pada wciąż i wieje
Takie sobie tu maluję dzieje!
Lecz Nina, szefowa
To kobieta bardzo miarowa
Goni wszystkich by malować
A my, jednak wolimy balować".

W dorobku artystycznym pani Janiny znajdują zastosowanie róznorodne techniki, począwszy od oleju na płótnie "Martwa natura", przez akryl "Niebieska aleja jesienią" - metoda szpachelkowa, skończywszy na suchej pasteli - ujmujący kunsztem artystycznym cykl "Jesień": "Sudeckie topole", czy "Jezioro leśne". Artystka wzoruje się również na dziełach znanych i powszechnie uznanych malarzy, Tamary Łempickiej, Salvadora Dali.
Maria Jabłońska to człowiek z pasją, utalentowana, twórcza, romantyczna dusza. Wychowując troje wspaniałych dzieci, wieczorami misternie malowała obrazy igłą - haft krzyżykowy, czerpiąc wzory najpierw z prasy, a później już tworzyła obrazy z naniesioną farbą. "Pragnęłam od zawsze malować farbami. Przypadek sprawił, że spotkałam artystów ze Stowarzyszenia Plastyków AZYL i "chwyciłam bakcyla" - mówi pani Maria. Nasza artystka jest dumna ze swoich góralskich korzeni, "to właśnie dzięki nim mam w sobie trochę talentów" - stwierdza. Maria Jabłońska uprawia technikę olej na płótnie, a szczególną uwagę i podziw zwiedzających wzbudziły "Rozlewisko" oraz "Polskie wierzby". Pani Marii, zarówno w życiu, jak i działaniu przyświeca złota myśl Thomasa Edisona "Kiedy w pełni zdecyduję, że dany rezultat jest wart osiągnięcia, zaczynam robić próbę za próbą, aż go osiągnę".
W ciepły nastrój wprowadził nas występ szkolnego zespołu wokalnego AKCENT, działający od 1999 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigii w Pile pod kierunkiem wybitnego nauczyciela muzyki z wieloletnim stażem, pani Doroty Fąs. Zespół reprezentują: Martyna Michalak, uhonorowana zaszczytnym tytułem "Muzycznej Perełki Roku" za wybitne osiągnięcia artystyczno-muzyczne oraz Paulina Pasternak, uczennica II klasy gimnazjum Zespołu Szkół nr 2. Dziewczęta biorą udział w realizacji założeń programowych grupy muzycznej i wykazują się samodzielnością, pomysłowością, jak i kreatywnością muzyczną. Mają na swoim koncie szereg znaczących osiągnięć - I miejsca i tytuły laureata w konkursach, przeglądach i festiwalach muzycznych na szczeblu miejskim, powiatowym oraz wojewódzkim. Wkładają serce i trud w przygotowanie uroczystości, apeli, czy też imprez okolicznościowych w szkole oraz środowisku lokalnym. Martyna i Paulina wykonały: "Hallelujah", "Małe tęsknoty" i "List do matki". Dziękując za występ dziewczętom i pani Dorocie, życzymy dalszych sukcesów i satysfakcji z podejmowanych wyzwań. Wernisaż uświetniła obecność bliskich i przyjaciół artystek, miło nam było gościć panią Ewę Sitarz - zastępcę Prezesa Stowarzyszenia Plastyków AZYL oraz
Prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej prof. zw. dr hab. inż. Henryka Tylickiego.  

18.10.-07.11.2013 r. - wystawa "WIDZĘ..." malarstwo   
    

G
aleria "Na poddaszu" miała zaszczyt gościć wybitną artystkę, pedagogoga, rodowitą pilankę - Lucynę Pach, której wernisaż wystawy pt." WIDZĘ..." malarstwo, odbył się w dniu 18 października 2013 r. Pani Lucyna ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a następnie studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z wynikiem bardzo dobrym uzyskała w zakresie grafiki projektowej w Pracowni Plakatu prof. Waldemara Świerzego.
Artystka zajmuje się rysunkiem, malarstwem, plakatem oraz działalnością pedagogiczną. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych: w Pile, Bydgoszczy, Warszawie, Kołobrzegu, Łodzi, Poznaniu, Wilanowie, Licheniu, Legnicy, Cuxhaven, Schwerinie.
Za osiągnięcia twórcze i pedagogiczne, a także ogromny wkład w krzewienie kultury, Lucyna Pach została uhonorowana licznymi nagrodami, tytułami i wyróżnieniami m.in.: Nagrodami Prezydenta Miasta Piły za twórczą działalność oraz osiągnięcia wyróżniające pilską kulturę, jak i osiągnięcia w pedagogicznej sferze kultury, Nagrodą Starosty Powiatu Pilskiego również za osiągnięcia twórcze i pedagogiczne w dziedzinie kultury, Nagrodami Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Pile za wzorową pracę dydaktyczno - wychowawczą, duże zaangażowanie i działalność artystyczną, Nagrodą Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Pile, a w 2004 r. została uhonorowana tytułem "Człowiek Roku" w dziedzinie kultury.
Na uwagę zasługuje opinia Rafała Boettner-Łubowskiego, który stwierdza, iż prace prezentowane przez Lucynę Pach w ramach wystawy "WIDZĘ..." zdają się w pełni kontynuować określoną formułę stylistyczną oraz akcentowaną metaforyczno - symboliczną otwartość przekazu. W jego ocenie, wątek łączenia osobistych przeżyć artystki z udaną próbą dążenia do uniwersalizacji stanowi swoistego rodzaju uogólnienie zawartego w nich przekazu. "Owa harmonijna koegzystencja tego, co osobiste i emocjonalne z tym, co refleksyjne i uogólnione z całą pewnością decyduje w tym przypadku o sile emanacji duchowych i egzystencjonalnych prawd, zakodowanych we wspomnianych dziełach" - mówi pan Rafał.
W najnowszych obrazach Lucyna Pach wypowiada się przez pryzmat twarzy ludzkiej, stwierdzając, iż to twarz jest najpiękniejszym, złożonym arcydziełem w całej ożywionej przyrodzie, to właśnie w twarzy koncentrują się pierwiastki duchowe i fizyczne "każda twarz jest niepowtarzalna, pełna indywidualności, jest niczym księga, z której każdy może wyczytać, coś, co wydaje mu się istotne i zajmujące".
Wernisaż uświetnił występ Pauliny Grabarz - studentki III roku Lingwistyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Pile. Paulina ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Pile, a obecnie kontynuuje edukację w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na kierunku wokalno - aktorskim, w klasie śpiewu operowego. Nasza studentka występuje na kameralnych scenach wraz z zespołem Emerald Green, jest laureatką wielu konkursów poezji śpiewanej. W jej wykonaniu usłyszeliśmy "Życzenie" i "Wiosnę" Fryderyka Chopina do słów Stefana Witwickiego oraz "Close to you".
Miło nam było gościć przyjaciół artystki i Galerii "Na Poddaszu", sympatyków sztuki, Wicestarostę Powiatu Pilskiego Kazimierza Sulimę, Dyrektora Biura Wystaw Artystycznych Tadeusza Ogrodnika, a także Dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Pile Zbigniewa Sabika.  
Sugerując się powszechnie panującym przekonaniem, iż oczy są "zwierciadłem duszy
" serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy.

               ,,…widzieć fakt w jego nagiej prawdzie jest sprawą najwyższej wagi…”                                                                                                                                      J. Krishnamurti

27.09.-25.10.2013 r. - wystawa "Innowacyjność formy"

Joanna Haracewiat - studentka V roku Wzornictwa Przemysłowego w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Młoda, niezwykle dynamiczna, kreatywna, oryginalna, przebojowa. Jest autorką wystawy pt. "Innowacyjność formy", której wernisaż odbył się 27 września 2013 r., na deskach Galerii "Na Poddaszu" pilskiej PWSZ. Joanna od najmłodszych lat kształciła się w różnych dziedzinach sztuki, gdyż, jak mówi: "tworzenie było czymś, co ciągnęło mnie, jak magnez". Uczestniczyła w plenerach artystycznych, a także jest laureatką konkursów plastycznych. Podwaliny kunsztu artystycznego oraz fachowe przygotowanie, nasza młoda artystka, otrzymała od wybitnego nauczyciela - pani Barbary Jurys, którą mieliśmy zaszczyt gościć. To właśnie dzięki pani Barbarze, Joasia odważyła się podjąć naukę na kierunku artystycznym. "Przygodę z projektowaniem biżuterii rozpoczęłam na etapie liceum, najpierw wykonywałam kolczyki i inne ozdoby dla siebie, następnie dla znajomych. Chcąc pogłębić wiedzę o biżuterii, zapragnęłam pójść na studia" - stwierdza artystka. W tajniki rzemiosła na najwyższym poziomie, profesjonalizm i precyzyjność, Joasia została wprowadzona w Instytucie Wzornictwa, na zajęciach w Pracowni Biżuterii i Małych Form Wzorniczych, pod instruktarzem pana Emiliana Reiske. Poznała wiele technik obróbki metalu, które znalazły zastosowanie w jej projektach. Projektowana przez artystkę biżuteria najczęściej powstaje z metalu: miedzi, mosiądzu i alpaka oraz różnego rodzaju tworzyw np.: pleksa, PCV spienione, drewno. Uwieńczeniem studiów licencjackich, było misterne wykonanie przez Joannę, pięciu kolekcji biżuterii opartych na grach dziecięcych. Jej celem było stworzenie nowych form biżuteryjnych, które będą pełniły nie tylko funkcję dekoracyjną, ale stanowić będą zabawę, łamigłówkę, czy intrygę. Poszczególne elementy można rozłożyć, następnie złożyć lub nimi zagrać. Na uwagę zasługują również projektowane przez artystkę: meble, środki transportu, przedmioty codziennego użytku. Jej prace eksponowane były na wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w: Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Pradze. "Nadając tytuł mojej wystawie "Innowacyjność formy", kierowałam się potrzebą kreowania nowego produktu, chodziło mi o idee, które kierują nas do codziennych doświadczeń oraz zmianę stosunku do otaczających nas rzeczy" - wyjaśnia artystka. Ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził łańcuch wykonany z klocków Domino i mosiądzu, a także łańcuch wykonany z filcu i miedzi. Joanna Haracewiat jest niewątpliwie indywidualistką, dążącą do wytyczonych celów: "chciałabym, aby moją biżuterię mógł nosić każdy, to dawałoby mi ogromną satysfakcję" - mówi artystka. Biżuteria Joanny charakteryzuje się niezwykłą zręcznością i sprawnością wykonania oraz wysokim poziomem umiejętności.
Spotkanie uświetnił występ duetu klarnetowego: Anita Hajman oraz Łukasz Gallas, którzy zachwycili nas swoim repertuarem, obejmującym utwory jazzowe oraz klasyczne, lekkie i przyjemne.
Licznie przybyli przyjaciele, rodzina oraz goście sprawili Joasi dużo radości. Życząc dalszych sukcesów naszej artystce, gratulujemy rodzicom: Krystynie i Ireneuszowi Haracewiat, tak wspaniałej i zdolnej córki.
Swoją obecnością zaszczycił nas Prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile ds. Rozwoju, Nauki i Współpracy Międzynarodowej - prof. zw. dr hab. inż. Henryk Tylicki.     

12.09.-30.09.2013 r. - wystawa "Rysunek"
 

W dniu 12 września 2013 r., po uroczystości wręczenia dyplomów, odbył się wernisaż wystawy Mateusza Belaka pt."Rysunek". Mateusz jest tegorocznym absolwentem naszej Uczelni, studiował w Instytucie Politechnicznym na kierunku: Elektrotechnika i uzyskał tytuł inżyniera. Serdecznie gratulujemy!Nasz absolwent nie tylko jest uzdolniony w zakresie nauk ścisłych, jego pasją jest właśnie rysunek. Prace  Mateusza są wykonane ołówkiem i przedstawiają martwą naturę. Młody artysta od ośmiu lat  uczestniczy  w zajęciach prowadzonych w Trzcianeckim Domu Kultury pod okiem wybitnej malarki, dr hab. profesor Akademii Sztuki w Szczecinie Elżbiety Wasyłyk, która uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne oraz witraż. "Pani Elżbieta pokazała mi inne spojrzenie na świat, możliwości i kierunki rozwoju. Jest moim mentorem" - mówi Mateusz. "Specyficzny styl rysowania Mateusza można określić jako hiper realizm liryczny, co oznacza, iż otaczający świat jest przedstawiony przez niego szczegółowo, realistycznie, ale w formie delikatnej, powabnej, niewyróżniającej się" - stwierdza pani Elżbieta Wasyłyk. Wystawę można podziwiać do końca września. Zapraszamy!

10.06.-10.07.2013 r. - wystawa prac plastycznych słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Grupy "Rysujemy, malujemy" wykonanych pod kierunkiem mgr Hanny Łastowskiej

Niemalże tradycją czerwcowych spotkań w Galerii "Na Poddaszu" był kolejny, wernisaż wystawy słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, grupy "Malujemy, rysujemy", który odbył się w poniedziałkowe popołudnie, 10 czerwca br. Zespół istnieje i funkcjonuje od roku szkolengo 2005/2006, a zajęcia odbywają się w Pracowni Plastycznej w Szkole Podstawowej nr 5 w Pile. Grupa zrzesza osoby, które w swoim życiu wykonywały różne profesje, a teraz spełniają swoje marzenia i rozwijają drzemiące w nich zdolności plastyczne. Słuchacze: Bożena Cywińska, Regina Ankiewicz, Bożena Rak, Joanna Gasperowicz, Maria Kaszczuk, Wojciech Ościk, Jadwiga Nykiel, Maria Grabska, Krystyna Biernat, Danuta Bonarska, Gabriela Jaroszewska, Teresa Barszczewska, Bogusława Rysiewska, Bożena Matuszewska oraz Katarzyna Kozak, pracują pod kierunkiem nauczyciela plastyki, doradcy metodycznego, a także eksperta oświatowego, pani Hanny Łastowskiej. "W mojej grupie panuje atmosfera wzajemnej pomocy i życzliwości. Stawiamy sobie określone cele, które realizujemy dzięki chęci tworzenia, własnym ambicjom i osobistemu zaangażowaniu. Spotykam się z ogromną wdzięcznością wśród moich podopiecznych, którzy są zdyscyplinowani, sumienni, a jednocześnie zajęciom towarzyszy humor i uśmiech, choć podczas pracy panuje cisza twórcza" - podkreśla pani Hanna.
Funkcję kierownika administracyjnego oraz starosty grupy pełni Maria Kaszczuk: "Od momentu, kiedy zaczęłam malować moje spojrzenie na świat uległo zmianie, zauważam intensywność i odcienie kolorów. Zajmuję się malowaniem pejzaży, stosuję technikę pastela sucha, a moje plany dotyczą doskonalenia umiejętności posługiwania się techniką akwareli. To właśnie podczas czytania książek, często odczuwam potrzebę "złapania za kredki" - mówi pani Maria.
"Zachętą do tworzenia jest przede wszystkim atmosfera pracy w grupie, nadanie właściwego kierunku rozwoju i stymulacji przez panią Hanię. Zakresy prac są wspólnie uzgadniane lub sugerowane przez naszego wykładowcę, a wprowadzanie coraz to trudniejszych technik wpływa na nas mobilizująco" stwierdza  Joanna Gasperowicz.
Artyści operują szeroką gamą technik, począwszy od techniki ołówek, poprzez pastelę suchą, akwarelę oraz technikę akryl, obecnie ich kompozycje składają się z coraz większej ilości elementów. Uwagę zwiedzających wzbudziły przepiękne kwiaty Krystyny Biernat. Pani Krystyna czerpie ogromną radość ze swojej pasji, jednocześnie odczuwając  pewnego rodzaju niedosyt..."Rozpoczynałam od ołówka, potem były kredki świecowe, obecnie farby akwarelowe. W swoich dziełach przedstawiam kwiaty - widzę je, czuję" - podkreśla artystka.
Warto wspomnieć, iż słuchacze pilskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z przedstawicielami środowisk seniorskich Północnej Wielkopolski, zajmujących się twórczością artystyczną i obejmujących powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, złotowski oraz miasto i gminę Margonin są beneficjentami projektu "Najciekawsze zakątki przyrodnicze Północnej Wielkopolski - innowacyjna integracja seniorów", realizowanego w okresie od 06.05.2013 r. do 31.10.2013 r. przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Celem projektu jest innowacyjna integracja środowiska seniorskiego Północnej Wielkopolski, promująca twórczość artystyczną seniorów, poprzez współpracę obejmującą przygotowanie i tworzenie wydarzeń o charakterze artystycznym. Cel realizowany jest poprzez warsztaty plastyczno - malarskie seniorów połączonych z edukacją. Projekt zakończony będzie wspólnym spotkaniem plenerowym, a wernisaż obrazów uczestników warsztatów artystycznych odbędzie się m.in. w Wyższej Szkole Biznesu w Pile podczas inauguracji roku akademickiego 2013/2014 studentów WSB oraz słuchaczy UTW. Rozwój talentu i doskonalenie warsztatu twórczego, wymiana doświadczeń artystycznych, wzrost wiedzy o technikach malowania i rysowania, promocja twórczości seniorskiej, to niektóre z zakładanych rezultatów projektu. Zadanie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
Spotkanie uświetniła obecność kanclerz Wyższej Szkoły Biznesu w Pile - Urszuli Nowak-Roznowskiej, która wyraziła pełen podziw dla kunsztu artystycznego członków grupy oraz podziękowanie za dotychczasową, owocną współpracę. Pani kanclerz gratululowała zespołowi "Malujemy, rysujemy" sukcesów oraz życzyła dalszego doskonalenia warsztatu artystycznego.
Ogromnym zaangażowaniem i wkładem pracy w przygotowanie kolekcji dzieł wykazał się gospodarz obiektu Biblioteki Głównej Edward Hoppe.
Optymistycznym zwieńczeniem spotkania były słowa uznania pani Hanny Łastowskiej, skierowane pod adresem Galerii "Na Poddaszu": "Dziękujemy za zorganizowanie ekspozycji profesjonalny sposób przeprowadzenia wernisażu, a przede wszystkim za ciepłą i serdeczną atmosferę. To zachęca do kolejnego spotkania, właśnie tutaj, w Galerii "Na Poddaszu" za rok".
Bardzo dziękujemy! A więc, do zobaczenia za rok...

23.05.-09.06.2013 r. - wystawa "Sen o ogrodach" 

W ramach Tygodnia Bibliotek, 23 maja br. odbył się wernisaż wystawy Renaty Kowalczyk i Jolanty Surmy "Sen o ogrodach", której komisarzem był wybitny artysta plastyk, ikonograf, grafik, animator kultury Andrzej Binkowski. Obie artystki łączy nie tylko fakt, iż są mieszkankami Złotowa, ale przede wszystkim zamiłowanie do sztuki. Renata jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Doskonaliła swój warsztat, zdobywając doświadczenie w różnych kierunkach plastycznych i graficznych, pracując m. in. w: Zakładzie Ceramiki i Sitodruku "Art Ceramic" w Chodzieży, Studio Reklamy Wizualnej "Ewa Art" w Raciborzu, a także "Foldruk" Złotów. Współpracowała również z: Wydawnictwem "Publicat" w Poznaniu, wykonując ilustracje do książek oraz Drukarnią "Poligraf" w Chodzieży, "Graf-Press" w Bydgoszczy i Pracownią Reklamy "IC" w Poznaniu. W jej twórczości malarskiej inspiracją jest przyroda oraz niezwykle ciekawe operowanie kolorem i fakturą. "Właśnie poprzez kwiaty przekazuję element kobiecości. Pragnę, by odbiorca poczuł jego wnętrze, jego woń i zapach. Moje kwiaty stanowią uosobienie istotnych cech, począwszy od kobiecej delikatności, subtelności poprzez szaleństwo...dzikość. Malowanie pozwala mi przeżywać ogrom szczęścia, a nawet euforycznych uniesień" - mówi Renata Kowalczyk. Dzieła artystki są przepełnione ładunkiem emocjonalnym i duchowym. W dorobku Renaty Kowalczyk, na uwagę zasługują ilustracje do książek dla dzieci i młodzieży, albowiem to właśnie ilustracja pozwoliła jej na doskonałe opanowanie technik artystycznych. Artystka uprawia malarstwo intuicyjne, przekazując wzruszenia, nastroje, jakim podlega człowiek w obliczu piękna. Renata podkreśla: "Uskrzydlają mnie nowe wyzwania, nowe techniki wykonania. Uwielbiam to, co robię". Sukcesem Renaty Kowalczyk jest otrzymanie Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Plastyki, Dąbrowa Górnicza 2012, za obraz olejny "Malwy".
Jolanta Surma jest mistrzem tkactwa artystycznego, absolwentką Studium Reklamy w Pile oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Jest członkiem Stowarzyszenia Plastyków AZYL w Pile, a także Prezesem i założycielem Klubu Artystów "Pasja", zrzeszonego w Stowarzyszeniu "Przyjazna Edukacja", działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotowie. Pełni funkcję instruktora rękodzieła artystycznego w Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Złotowie. Jolanta jest autorką niezwykłych obrazów malowanych sznurkiem, pełnych barw, ekspresji, duchowych odczuć i przemyśleń - makram. Inspiracje do tworzenia swoich dzieł czerpie z: natury, dzieł sztuki, otoczenia. Prace artystki zadziwiają oryginalnością, precyzją splotów oraz zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Stały się również ciekawym elementem scenograficznym filmu "Mroczne cienie" w reżyserii Tima Burtona i "zagrały" w scenie z Johnnym Deepem. Jolanta Surma wystawiała swoje prace w wielu miastach w kraju, a także w Sofii, Berlinie i w Londynie. Jej prace zdobią ściany domów w Polsce, Niemczech, Francji, Grecji, USA, Australii i innych krajach całego świata. "Inspirację stanowi dla mnie natura, otoczenie. Mam piękną działkę z cudowną roślinnością, kwiatami. Są to właśnie elementy, które wplatam w swoje dzieła. Najpierw przelewam pomysł, projekt na kartkę papieru. Następnie używam listwy lub gałęzi drzewa i posługując się przyciętym sznurkiem nakładam go splatając według projektu. Są to prace nezwykle czasochłonne, pracochłonne, niekiedy tworzenie makramy trwa 3 miesiące. Następnie używając bejcy, operuję kolorami, posługując się pędzelkiem" - podkreśla Jolanta Surma. Artystka stwierdza, iż nie osiągnęłaby swoich sukcesów, bez wsparcia ze strony rodziny i małżonka.
Spotkanie uświetniły wiersze Andrzeja Binkowskiego "Krzyk Pawia" napisany specjalnie na okoliczność wernisażu oraz "Chwile z Tobą", odczytane przez Jolantę Surmę.
Dziękujemy za przybycie pani Prezes Stowarzyszenia Plastyków AZYL Janinie Janusz-Sługockiej, bliskim i przyjaciołom Artystek oraz wszystkim gościom.

17.04.-15.05.2013 r. - wystawa "Strategia błękitnego oceanu"

W środowe, wiosenne popołudnie, 17 kwietnia br. odbył się wernisaż wystawy Stowarzyszenia Plastyków AZYL pt. "Strategia błękitnego oceanu...". Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Pile, a jego członkami są artyści z całej Wielkopolski: z Piły, Złotowa, Chodzieży, Margonina, Budzynia, Wągrowca, Poznania itd. "Celem naszego Stowarzyszenia jest umożliwienie rozwoju posiadanych przez artystów talentów i doskonalenie warsztatu artystycznego. W związku z tym organizujemy plenery w różych miejscowościach, w kraju i zagranicą. Zwiedziliśmy "ze sztalugami w ręku": Rosję, Grecję, Turcję, Tunezję, Egipt. W Polsce m. in.: Kraków, okolice Chodzieży oraz wiele innych  inspirujących, pięknych miejsc" - mówi prezes Stowarzyszenia Janina Sługocka-Janusz.
Zwiedzający podziwiali różnorodne formy, rodzaje twórczości stanowiące dorobek dwudziestu artystów: Janina Sługocka-Janusz, Maria Burzyńska, Krystyna Grześkowiak, Tadeusz Szweda, Danuta Dobrzykowska, Maria Walczak, Danuta Skowrońska, Krzysztof Kuczer, Teresa Piszel - przedstawili nam malarstwo sztalugowe, olejne. Malarstwo na szkle oraz zdobienie metodą decoupage, Ewy Sitarz - zastępcy Prezesa Stowarzyszenia AZYL, wzbudziło zachwyt odbiorców oraz uznanie niezwykłego kunsztu artystycznego pani Ewy. Nazwa decoupage powstała w XX wieku i pochodzi z języka francuskiego. co w dosłownym tłumaczeniu oznacza wycinankę. Technika ta przywędrowała do Europy pod koniec XVII wieku wraz z otwarciem szlaków handlowych do odległych Chin. Nowa sztuka wzbudziła tak duże zainteresowanie, że zdobienie decoupage szybko stało się obowiązkowym hobby dam na wszystkich dworach Europy. Przy pomocy tej techniki tworzyli m. in.: Pablo Picasso, Henry Matisse. Do Polski technika zdobienia decoupage zawitała dopiero kilka lat temu. "Decoupage polega na tworzeniu kompozycji poprzez naklejanie na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wyciętych wzorów ze specjalnego ryżowego papieru lub papierowych serwetek. Następnie nakłada się warstwę lakieru, tak aby papierowe motywy były zabezpieczone przed rozdarciem, czy też zadrapaniem. W zamyśle technika ta opiera się na zasadzie, iż przedmioty mają wyglądać, jak ręcznie malowane" - mówi Ewa Sitarz.
Goście urzeczeni byli również starą sztuką wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka, znaną już w starożytności - makramą Jolanty Surmy.
Anna Grześkowiak i Danuta Gościńska  przedstawiły nam malarstwo olejne, a także na szkle z zastosowaniem farb witrażowych i na jedwabiu, Krystyna Konarska-Szweda również olejne oraz akrylowe.
Uwagę miłośników sztuki wzbudziły świetne portrety, szkice ołówkiem i suchą pastelą Janiny Smolicz-Papiór, artystki z Poznania oraz misternie wykonane rzeźby w drewnie Kazimierza Słodowego i Józefa Rzywuckiego, a także obrazy Hanny Zielińskiej wyszywane haftem gobelinowym i metodą krzyżykową.
Przepięknie prezentowały się ikony malowane farbami olejnymi Bożeny Pudełko, a rzeźby w korze Alicji Lesińskiej i Ryszarda Perzyńskiego stanowiły swoistego rodzaju "perełki" rzemiosła artystycznego. Rąbka tejemnicy uchylił nam pan Ryszard: "Najlepszą strukturę posiada sucha kora z topoli. Wykonując maski, karykatury twarzy operuję nożem oraz różnego rodzaju dłutkami, potem bejca lub pasta do obuwia - daje ciekawy efekt. Inspiracją dla mnie jest wyobraźnia, odtwarzam wygląd dzięki pamięci fotograficznej, jaką posiadam".
Niezmiernie miło było nam gościć Wojciecha Burzyńskiego - Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Chodzieskiego, Prezesa Zarządu, Komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Margoninie, a przede wszystkim przyjaciela Stowarzyszenia Plastyków AZYL oraz Andrzeja Binkowskiego - artystę, plastyka, ikonografa, grafika, animatora kultury.
Wystawę można zwiedzać do 15 maja - serdecznie zapraszamy. Naprawdę warto zobaczyć!

26.03.-15.04.2013 r. - wystawa "Fotografia"

W dniu 26 marca br. odbył się wernisaż wystawy Stanisława Pręgowskiego pt. "Fotografia". Stanisław Pręgowski należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i galeriach m. in. w: Niemczech, Austrii, Czechach, Stanach Zjednoczonych,  Instytucie Allinari, Watykanie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Państwowym Muzeum na Majdanku, Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Za swoje dokonania twórcze został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, medalem 150-lecia Fotografii, odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Pan Stanisław jest autorem albumu "Ludzie i kamienie" oraz kilkudziesięciu wystaw indywidualnych prezentowanych w kraju i za granicą. Za całokształt osiągnięć twórczych wyróżniony został specjalną Nagrodą Prezydenta Miasta Piły, a w roku 2010 uhonorowany Medalem Okolicznościowym oraz wpisem do Księgi Pamiątkowej Miasta.
"Jestem przekonany, że nie ma argumentów, ani uzasadnień, dlaczego robi się sztukę. Często jednak jest przywoływany argument buntu przeciwko "zastanemu". Tak się bowiem składa, że pierwsi widzą niepokojące realia rzeczywistości, właśnie artyści i intelektualiści. Oni pierwsi zauważają rysy i odpryski życia, co powoduje bunt przeciwko realnemu światu. Ale jest to przede wszystkim bunt sił intelektu i rozumu, bunt przeciwko przekonaniu, że jesteśmy jedynymi, uprawnionymi władcami tego świata, a co za tym idzie, jest to bunt przeciwko przekonaniom, które z oczywistą przesadą uzasadniane są jako jedyne słuszne i jedyne z możliwych" - mówi artysta.
Pan Stanisław preferuje głównie fotografię czarno - białą oraz technikę gumy. Przykładem zastosowania tejże techniki, jest budowla usytuowana nieopodal Jeleniej Góry - Sobieszowa, na szczycie Góry Chojnik w Karkonoszach - Zamek Chojnik, wzniesiony w latach 50. XIV wieku.
Kościół Świętej Rodziny w Pile, w stylu neobarokowym, wybudowany w latach 1912-1915 z cegły i kamiennych fundamentów, wspaniałe dzieło pana Stanisława wykonane również techniką gumy, wzbudziło ogromne zainteresowanie wsród zwiedzających.
Średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego - Zamek Niedzica, obecnie jedna z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego, pozwolił przenieść się  odbiorcom w zamierzchłe czasy, sięgające po 1325 r.
Podziw wzbudził świetnie przedstawiony przez pana Stanisława Zamek w Malborku, jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno - rezydencyjnej w Europie.
Wystawę uświetnił występ Marty Leśniewskiej, studentki II roku kierunku: Ekonomia, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, która zaśpiewała dla nas: "Joszko Broda" Anny Marii Jopek, "Pod Papugami" Czesława Niemena oraz "Imagine" Johna Lennona.
Spotkaniu towarzyszyła ciepła atmosfera, dzięki obecności przyjaciół artysty, a także niezwykle sympatycznych Pań z Grupy Fotograficznej SEPIA. Miło było nam gościć: Edwarda Krefta, Wojciecha Beszterdę, Andrzeja Tomaszewskiego.

08.02.-08.03.2013 r. - wystawa "Mimo wszystko kobieta"

"Mimo wszystko kobieta", tak intrygująco brzmi tytuł wystawy Małgorzaty Borsukiewicz, której wernisaż odbył się w miniony piątek tj. 8 lutego br., w Galerii "Na Poddaszu". Jak mówi nasza artystka: "ołówek, długopis i kartka, zawsze były w mojej torebce, jako coś, co może mi się przydać". Gosia uchyliła nam rąbka tajemnicy, jak zaczęła się jej przygoda z malarstwem. Szkoła podstawowa - nagrody w konkursach z rysunku, prace ręczne - zawsze 5 z wykrzyknikiem. Działalność w zespołach artystycznych, taniec, chór. Często szkicowała, lubiła rysować wzorki na kartce, które kończyły się ciekawie i nieprzewidywalnie.
Tematem wystawy jest KOBIETA, w różnych wymiarach, płaszczyznach, przestrzeniach. Kobieta, jako niewątpliwe uosobienie piękna, ostoi, bezpieczeństwa, a jednocześnie nierozerwalnie związana z macierzyństwem, darem życia.
Inspiracją dla naszej artystki jest portrecistka, malująca z charakterystyczną dla Art Deco manierą, przedstawiająca figury ludzkie nieco w geometrycznych kształtach - Tamara Lempicka, ulubienica Jacka Nicholsona oraz Madonny. Zamierzona, chłodna perfekcja autoportretu "Tamara w zielonym Bugatti" wzbudziła zainteresowanie i podziw zwiedzających.
"Obserwuję malarstwo innych artystów i ciągle zachwycam się różnorodnością tematów i stylów", stwierdza Gosia. Zauważalny wpływ na jej twórczość ma austriacki malarz, grafik, symbolista, wybitny przedstawiciel secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu Gustav Klimt. Artystka przepięknie wyraziła swój kunszt artystyczny i ogromny talent przedstawiając w "klimtowskim Pocałunku" zatraconą w miłosnym objęciu parę kochanków na skarpie łąki kwiatowej. Kochankowie, odziani w złote szaty, zostali uchwyceni w pozie sugerującej zbliżający się pocałunek.
Alfons Mucha, to kolejny malarz, grafik, czołowy przedstawiciel secesji, którego twórczość stanowi również swoistego rodzaju inspirację dla naszej artystki. Znakiem rozpoznawczym Muchy są grafiki kobiet w stylu Belle Epoque, a więc wyidealizowana postać pięknej kobiety otoczonej naręczem kwiatów, liści oraz symbolami.
Fragment "Stworzenie Adama", wiekopomnego dzieła Michała Anioła, w wykonaniu Gosi sprawiło, iż zwiedzający poczuli się niemalże, jak w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej.
Artystka swoim pracom nie nadaje tytułów, pozostawia to w gestii odbiorców.
Wernisaż uświetnił występ duetu gitarowego - Stanisław i Remigiusz Michelus, w wykonaniu których usłyszeliśmy "Paco" kompozycji Paco de Lucia, "Wspomnienie" Czesława Niemena oraz "Alosza", utwór skomponowany przez Stanisława Michelus. Gromkim brawom nie było końca...Serdecznie dziękujemy.
W twórczości Małgorzaty Borsukiewicz odnajdujemy ogromny potencjał, ładunek emocjonalno - uczuciowy. "Jednego jestem pewna. Kocham malarstwo" wyznaje artystka, i tego Drodzy Państwo nie sposób ukryć. To poprostu trzeba zobaczyć, poczuć, przeżyć. Wernisaż zgromadził miłośników sztuki, rodzinę oraz przyjaciół Gosi. I powiem Wam w tajemnicy, tylu gości jeszcze u nas nie było! Zapraszamy do podziwiania wystawy, do 8 marca w godzinach pracy Biblioteki Głównej PWSZ.

17.01.-31.01.2013 r. - wystawa fotograficzna "Tylko Polska"

17 stycznia 2013 r. o godz. 12.00 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Igniusa Kasinskasa "Tylko Polska". Ignius pochodzi z Litwy i studiuje w Instytucie Ekonomicznym, na kierunku ekonomia, odbywając część studiów licencjackich w ramach programu Erasmus w pilskiej PWSZ. Młody artysta zaprezentował cykl zdjęć ukazujących zwykłe, codzienne życie w naszym kraju. Wystawa stanowi niejako odzwierciedlenie jego sposobu postrzegania Polski. Interesujące ujęcia przyjaciół artysty, jak i różnych zakątków naszego państwa m. in.: Poznania, Torunia, Zakopanego wzbudziły uwagę młodzieży akademickiej oraz zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Prorektor ds. dydaktyki i studentów, prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski. 
"Polska bardzo mi się podoba, dobrze mi się tutaj żyje i uczy, poznałem wielu wspaniałych ludzi" - mówi Ignius, który swoją przyszłość naukową wiąże właśnie z fotografią. Wystawa powstała przy współudziale Samorządu Studenckiego PWSZ w Pile, serdecznie dziękujemy Pawłowi Wiśniewskiemu - studentowi Instytutu Humanistycznego, za zaangażowanie i wkład pracy w zorganizowaniu ekspozycji.

14.12.2012 r. - 14.01.2013 r. - wystawa "Aniołowo"

W świątecznej atmosferze, 14 grudnia odbył się wernisaż wystawy Małgorzaty Białej "Aniołowo". To właśnie anioły stanowią inspirację dla naszej artystki.  Jak mówi Małgorzata Biała, "anioły postrzega nie tylko w wymiarze metafizycznym, ale również duchowym, czuje ich obecność i opiekę". Według współczesnej nauki Kościoła anioły to duchy niebiańskie, służące Bogu w rozmaitych dziedzinach. W religii chrześcijańskiej aniołowie pełnią rolę posłańców, wysłanników Boga, są opiekunami powierzonych im osób. Do nich często zwracamy się z prośbą o wsparcie duchowe, pomoc w różnych chwilach naszego życia. Małgorzata posługuje się nie tylko tradycyjną grafiką warsztatową. Uprawia również technikę monotypii, pozwalającej na uzyskanie tylko jednej odbitki. Artystka świadomie decyduje o grubości warstwy farby i jej gęstości, kierunku prowadzenia wałka, wilgotności papieru. Technika ta w Polsce jest mało znana i niechętnie stosowana z uwagi na duży wklad przypadku w proces twórczy. Wernisaż uświetnił performance pt."Anioł" w wykonaniu pani Ewy oraz  pana Mirka - przyjaciół artystki i był prezentem dla niej. Ucztę muzyczną zapewniła nam Anastazja Tancogne, uczennica klasy III Gimnazjum Zespołu Szkół nr 2 w Pile, która zaśpiewała utwory z repertuaru Leonarda Cohena "Hallelujah", a także Beyonce "Halo". Wernisaż wystawy skupił ogromną rzeszę bliskich i przyjaciół artystki, dzięki czemu spotkanie przebiegało w ciepłej, serdecznej atmosferze. Było anielsko...

12.11.-23.11.2012 r. - wystawa "Statystyka w Wielkopolsce"

W bieżacym roku Polskie Towarzystwo Statystyczne obchodzi jubileusz 100 - lecia swego istnienia. Z tej okazji, wiosną tego roku, odbył się w Poznaniu Kongres Statystyki Polskiej, stanowiący niezwykle ważne i znaczące wydarzenie naukowe w historii polskiej myśli i praktyki statystycznej. Obradom Kongresu, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, towarzyszyła prezentacja wystawy "Statystyka w Wielkopolsce". Wernisaż wystawy odbył się 12 listopada o godz. 11.30 w Galerii "Na Poddaszu" i poprzedzony był wykładem dr Kazimierza Kruszki -  członka Rady Głównej Polskiego  Towarzystwa  Statystycznego, członka honorowego Polskiego Towarzystwa Statystycznego pt. "Polskie Towarzystwo Statystyczne w Wielkopolsce". Dr Kazimierz Kruszka, w sposób bardzo interesujący, przedstawił zebranym studentom II i III roku kierunku: Ekonomia, specjalność: Rachunkowość  i  Skarbowość  oraz  wszystkim  uczestnikom, historię  Polskiego  Towarzystwa  Statystycznego od  chwili  jego  powstania  w  1912 r. w Krakowie  do dnia dzisiejszego. Zainteresowanie odbiorców wzbudziły historyczne postacie twórców PTS - naukowców z Wielkopolski: Rajmunda Buławskiego, Zygmunta Zaleskiego, Marcina Nadobnika. Nasz prelegent dokonał wnikliwej analizy szeroko zakrojonej działalności statutowej PTS, obejmującej: działalność naukową, ekspercką, szkoleniową i popularyzatorską oraz zachęcił zainteresowanych do zapoznania się z literaturą fachową: "Statystyczna karta historii Poznania", "Wiadomości statystyczne", "Statystycy polscy". Składająca  się  z dziewięciu  bloków   tematycznych  wystawa  "Statystyka   w Wielkopolsce"  Ludzie - Instytucje - Publikacje - Dokumenty, popularyzuje myśl statystyczną, przybliża dorobek Kongresu i niewątpliwie posiada edukacyjny charakter. Serdecznie dziękujemy dr Kazimierzowi Kruszce za ciekawy wykład. Miło nam było gościć zastępcę dyrektora Instytutu Ekonomicznego mgr Pawła Pyziaka, dr Haile Tadesse - pracownika naukowego Instytutu Ekonomicznego PWSZ w Pile oraz tak licznie przybyłą młodzież akademicką.

02.10. - 02.11.2012 r. - wystawa "Reminiscencje"

2 października 2012 r., po wakacyjnej przerwie, Galeria Na Poddaszu gościła panią Bogusławę Różańską - artystkę, plastyka oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Nauczycieli Twórczych JELO. Wernisaż wystawy pt. "Reminiscencje" ukazał niezwykle bogaty warsztat plastyczny pani Bogusławy. Artystka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a także Studia Podyplomowe Sztuka - muzyka z plastyką oraz Technika z wychowaniem komunikacyjnym na Politechnice Poznańskiej. Pracując w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej prowadziła zajęcia dla żołnierzy oraz projektowała scenografie do występów grupy teatralnej "Krąg". Swoje zainteresowania scenografią wykorzystała współpracując z Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Pile. Natura, pejzaż lub jego fragmenty - stanowią tematykę prac pani Bogusi, a gra kolorów, barw odgrywa dominującą rolę. Wernisaż zgromadził liczne grono bliskich, przyjaciół oraz znajomych pani Bogusławy. Było nam miło gościć pana Wojciecha Szutkowskiego - sekretarza Rady Powiatu, pana Andrzeja Tomaszewskiego - artystę, plastyka i wielu innych znamienitych miłośników sztuki. Artystka podjęła niezwykle cenną inicjatywę w postaci zebrania "cegiełek" na rzecz Galerii Na Poddaszu a także podarowała w drodze losowania swoją pracę jednemu z uczestników wernisażu oraz Bibliotece Głównej. Spotkanie uświetnił występ muzyczny, uczennicy klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Trzciance - Aleksandry Fijałkowskiej, która zaśpiewała utwory z repertuaru Maryli Rodowicz "Dworzec", Justyny Szafran "Miasteczko Cud" oraz Christiny Aguilery "You lost me". Dowodem uznania i wdzięczności dla artystki były liczne wpisy dokonane przez zgromadzonych w Księdze Pamiątkowej Biblioteki Głównej, stanowiące niewątpliwie podziękowanie dla pani Bogusi za wrażliwość, pokaz talentu i piękna. Serdecznie dziękujemy za tą magiczną chwilę i niezapomniane przeżycia.

06.06.-31.07.2012 r. - wystawa "Nasz dorobek artystyczny"

Grupa "Malujemy, rysujemy" to słuchacze - studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, twórcy wystawy pt. "Nasz dorobek artystyczny", której wernisaż odbył się w dniu 06.06.br. o godz. 17:00. Słuchacze pracują pod kierunkiem nauczyciela plastyki, doradcy metodycznego, a także eksperta oświatowego o wieloletniej praktyce pedagogiczno - artystycznej, pani Janiny Hanny Łastowskiej. Pani Hanna Łastowska jest wykładowcą i jednocześnie sympatykiem Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Funkcję kierownika administracyjnego oraz starosty grupy pełni pani Maria Kaszczuk. Zajęcia odbywają się w pracowniach plastycznych Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile. Członkowie grupy: Regina Ankiewicz, Teresa Barszczewska, Danuta Bonarska, Bożena Cywińska, Joanna Gasperowicz, Maria Grabska, Gabriela Jaroszewska, Maria Kaszczuk, Lucyna Lemanczyk-Jasiak, Bożena Matuszewska, Jadwiga Nykiel, Wojciech Ościk, Bożena Rak, Bogusława Rysiewska, to osoby, które w swoim życiu wykonywały różne zawody, profesje. Tutaj spełniają swoje marzenia i rozwijają drzemiące w nich zdolności plastyczne. Pani Hanna Łastowska prowadzi zajęcia metodą lekcyjną, realizując opracowany przez siebie program. Spotkaniu towarzyszyła podniosła atmosfera, radość i satysfakcja. Kanclerz Wyższej Szkoły Biznesu w Pile pani Urszula Nowak-Roznowska wraz z panią Aleksandrą Kowalską - prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku,gratulowały grupie dorobku, utrzymanego na dobrym poziomie artystycznym i życzyły dalszych sukcesów.

11.05.-05.06.2012 r. - wystawa "Fotografia"

W piątkowy, ciepły wieczór 11.05.br. Galeria "Na Poddaszu" gościła Grupę Fotograficzną SEPIA. O godz.18:00 nastąpiła uroczysta inauguracja wernisażu wystawy pt. "Fotografia". Grupę tworzą niezwykle utalentowani artyści: Maria Bednarowska-Focht, Teresa Jankun, Urszula Król, Danuta Kubiak, Wanda Lubińska, Regina Marszałek, Ewa Moszczeńska, Irena Paliwoda, Grzegorz Radeberg oraz Krystyna Szymańska. W połowie roku 2011 grupą zajął się wybitny artysta, fotografik, Stanisław Pręgowski i od tego czasu zaczęła się dla SEPII nowa epoka fotografowania. Grupa Fotograficzna SEPIA  podjęła działalność w październiku 2010 r., w Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych, przy Miejskim  Ośrodku  Pomocy  Społecznej w  Pile. Ten  10-cio osobowy   zespół, na  początku  swojej  działalności  miał  różne   pojęcie   o wiedzy w zakresie fotografii. Miał jednak wspólną pasję - tworzenie dobrych zdjęć. Jak mówi pani Urszula Król, członek GF SEPIA "Świadomie już robiliśmy coraz lepsze zdjęcia. Czerpiemy z tego niebywałą radość i satysfakcję. Jest to dla nas niezwykła przyjemność. Pierwsze efekty naszej pracy zostały pokazane w Centrum Aktywizacji w dniu 17 lutego 2012 r.". Spotkanie przebiegło w miłej  atmosferze, a panie - członkinie Grupy, swoją pogodą ducha, ciepłem, zangażowaniem i pasją, wypełniły  Galerię "Na Poddaszu", tworząc  niezwykły klimat. Wśród licznie przybyłych gości, zaszczycili nas: Bogusław Mikita - Wicestarosta Pilski, Wanda Kolińska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Tadeusz Ogrodnik, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Pile.

04.04.-27.04.2012 r. - wystawa fotograficzna "Przyroda szkiełkiem i okiem"

Związek Polskich Fotografików Przyrody, Okręg Wielkopolski jest autorem wystawy "Przyroda szkiełkiem i okiem", której wernisaż odbył się w dniu 04.04.2012 r. (środa) o godz. 18:00. Kuratorem wystawy był pan Maciej Pietrzak - zastępca Prezesa ZPFP, Okręg Wielkopolski. Idea powstania Związku narodziła się w 1994 r., a jej inicjatorem był fotograf Leszek Krzysztof Sawicki. Związek działa w oparciu o Kodeks Etyczny Fotografii Przyrodniczej ZPFP. Wystawa zgromadziła liczne grono miłośników przyrody oraz zaproszonych gości. Przezentowane prace wzbudziły ogromne zainteresowanie, a nawet podziw. Niepowtarzalne ujęcia, piękno, groza, fascynacja ... Odbiorcy byli pod wrażeniem żurawi spacerujących po Stawach Milickich w Dolinie Baryczy, myszki "przytulonej" do sowy, a ławica ryb i nieco groźnie spoglądająca kałamarnica, pozwoliły nam przenieść się w arktyczny klimat. Jak mówi Kurator wystawy - pan Maciej, który fotografikę uprawia od 2003 r., najpiękniejsze zdjęcia powstają podczas wiosennej i jesiennej pory roku. Członkowie ZPFP preferują różne formy doskonalenia, a zarazem integracji środowiska uczestnicząc w plenerach wyjazdowych, zjazdach, spotkaniach. Niezapomnianych przeżyć dostarczył nam spektakl audiowizualny z oprawą muzyczną tzw. diaporama: "Szatańskie dęby", "Rzekotki", "Arktyka", "Puszczyk Uralski", "Maki". Przedstawione prace członków ZPFP OW obejmują dorobek ostatniego roku i stanowią część prac zaprezentowanych podczas Poznańskiego Dnia Fotografii. Ukazana fauna i flora stanowi przede wszystkim piękno polskiej przyrody, aczkolwiek pasja i chęć poznania powodują, iż wielu z fotografików podejmuje trud wypraw w odległe zakątki świata. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.

16.02.-16.03.2012 r. - wystawa "Między mitologią a baśnią"

W dniu 16 lutego o godz. 17:00 odbył się wernisaż wystawy Jacka Matusiaka "Między mitologią a baśnią". Kuratorem wystawy była Pani Bogusława Różańska. Autor wystawy studiował Wychowanie Plastyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie, w pracowni prof. Zaborskiego. Jest także absolwentem Filologii Polskiej, którą ukończył w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Stworzył ramy dotyczące analizy dzieła oraz wiele niezwykle ciekawych scenariuszy zajęć plastycznych. W jego twórczości zauważalny jest wpływ literatury antycznej. W okresie pełnienia funkcji Doradcy Metodycznego w Pilskim, a także Wałeckim Ośrodku Metodycznym zilustrował "Słownik ortograficzny dla dzieci" wydany przez Wydawnictwo Ekolog. Ulubionymi tematami Jacka są: pejzaż i martwa natura - wykonywane technikami malarskimi, a w rysunku - mitologia i sceny z "Baśni 1000 i jednej nocy". Niezwykłych doznań i przeżyć dostarczył nam młody artysta muzyczny - Szymon Szpot, uczeń klasy II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, który zagrał na flecie utwory Claude'a Debussy oraz Jana Sebastiana Bacha. W ciepłej i serdecznej atmosferze autor wystawy wspominał plenery malarskie w Przytoku, Lewinie Brzeskim, a wspaniałe wypieki pani Marii dopełniły duchowej uczty.

20.12.2011-27.01.2012 r. - wystawa "KRAJ. OBRAZ. FOTO. GRAFICZNY"

Studenckie Koło Naukowe Fotografii zorganizowało wystawę, której wernisaż odbył się 20 grudnia (wtorek) o godz. 17:00. Galeria wypełniła się pięknem niepowtarzalnych krajobrazów, pejzaży autorstwa członków Koła. Założycielem SKNF jest Dawid Gierak. Młodzi fotograficy odnoszą sukcesy w wielu konkursach fotograficznych m.in.: Discover Europe - Erazmus LPP, Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska, Juwenalia, Festiwal Nauki PWSZ. Koło dotychczas zaprezentowało trzy wystawy: "Dorobek artystyczny Koła" (2008), "Ludzie. Powszechnej fotografii obiekt" (2008), "Kwadratura natury" (2009). Ponadto członkowie Koła uczestniczyli w warsztatach fotograficznych "W poszukiwaniu tożsamości" oraz "Obecność i ślad" pod okiem Wojciecha Beszterdy, który zaszczycił nas swoją obecnością.

10.10.-15.11.2011 r. - wystawa "MISTRZ I UCZEŃ"

Galeria "Na Poddaszu" wernisażem  wystawy  MISTRZ I UCZEŃ,  który odbył się w dniu 10 października o godz. 17:00, zainicjowała początek cyklu wystaw o zmiennej formule. Biblioteka Główna miała zaszczyt gościć wybitnych artystów   m. in.: Marię Magiera-Klingmann, Piotra Pawlickiego, Krystynę Kmieciak, Iwonę Widawską-Kubską, Krystynę Wojtas - Prezesa Oddziału Koszalińskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej, Wiesławę Kurowską, Roseline Łazowską, Monikę Kruk również z Koszlina oraz Stanisława Rybaka ze Szczecina wraz z uczniami: Małgorzatą Widawską, Roksaną Stachnik, Cezarym Malerowiczem, Barbarą Zatorską i Justyną Wojtysiak. Celem wystawy, jak mówi jej Komisarz - Andrzej Binkowski (pisarz ikon, Prezes Oddziału Pilskiego ZPARP), jest zainteresowanie środowiska artystycznego promowaniem nowych talentów ukrytych na kursach i warsztatach. To właśnie "Mistrz" - pedagog, jako artysta z dorobkiem ma pomóc młodym utalentowanym ludziom. Dzieła artystów z Koszalińskiego Oddziału ZPARP nadały temu wydarzeniu niepowtarzalną rangę i niezwykłą atmosferę. Nasi artyści posługują się różnorodnymi technikami: malarstwem akwarelowym, akrylowym i olejnym, a także techniką pasteli. Niezwykłe zainteresowanie odbiorców wzbudziły wyroby biżuterii artystycznej, wykonane z kamieni szlachetnych, srebra i bursztynu, malarstwo na jedwabiu autorstwa Pani Moniki, a kwiaty na obrazach Pani Wiesławy naprawdę "pachniały".

01.-30.09.2011 r. - wystawa "Krajobrazy i kwiaty Danuty Karasińskiej"

W dniu 1 września o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy pani Danuty Karasińskiej. Spotkanie zgromadziło liczne grono artystów, miłośników sztuki, młodzież oraz przyjaciół malarki i przebiegało w serdecznej, miłej atmosferze. Artystka uprawia malarstwo sztalugowe - technika laserunek i impasso. Główną tematyką jej prac są kwiaty i pejzaże.

06.-30.06.2011 r. - wystawa filatelistyczna "Wiek XX na znakach pocztowych - kronika polskich wydarzeń"

Najważniejsze wydarzenia polskiej historii XX wieku  - to tematyka wystawy filatelisty Romana Wikieł, której wernisaż odbył się w dniu 6 czerwca o godz. 16.00.

20.-30.05.2011 r. - wystawa malarstwa "Wacław Kubski malarstwo 70. i 45."

W ramach "Nocy w Bibliotece" w dniu 20 maja o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy z okazji 70. urodzin i 45. lecia pracy twórczej Wacława Kubskiego.

12.04-18.05.2011 r. - wystawa fotograficzna "Obecność i ślad"

W dniu 12 kwietnia o godz. 17.00 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej, stanowiącej obraz wrażliwości i talentu uczestników warsztatów fotograficznych pod okiem Wojciecha Beszterdy - artysty fotografika, członka Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików.

04-09.04.2011 r. - wystawa "Maria Skłodowska-Curie - życie i dokonania"

Z okazji obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie, warszawskie Muzeum jej imienia przygotowało specjalną wystawę, która dzięki wsparciu Senatora Mieczysława Augustyna trafiła również do Piły.

15-31.03.2011 r. - wystawa fotograficzna "Zamknięci w kolorach i cieniach - stworzeni, by żyć"

15 marca o godz. 17.00 w Galerii "Na Poddaszu" odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Hanny Górskiej - uczennicy klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, pt. "Zamknięci w kolorach i cieniach - stworzeni, by żyć".

18.02.-10.03.2011 r. - wystawa "Magiczny świat Łukasza Rybarczyka"

Wernisaż wystawy Łukasza Rybarczyka - absolwenta PWSZ, odbył się 18 lutego o godz. 16.00. Artysta wrócił do swojej Alma Mater za sprawą wystawy swoich obrazów, prezentując wielkie formaty utrzymane w konwencji realizmu magicznego.

18.01.-15.02.2011 r. - wystawa "Popłyńmy tam..."

Okazją do spotkania po latach i wspomnień m.in. o rejsach "Pogorią", był wernisaż wystawy Ryszarda Mokrzyckiego - żeglarza, który opłynął sporą część mórz i oceanów naszego globu i który od wielu lat  jest wykładowcą języka angielskiego w pilskiej PWSZ (18 stycznia, godz. 17.00).

GALERIA NA PODDASZU 2010 R.:

grudzień 2010 r. - wystawa "Małe formy rzeźbiarskie" Edward Ryłko

czerwiec 2010 r. - finał Konkursu Literackiego "W poszukiwaniu tożsamości kulturowej miasta"

maj 2010 r. - spotkanie z pisarką Ireną Matuszkiewicz dotyczące historii literatury kobiecej

maj 2010 r. - wystawa fotograficzna "Krajobrazy Izraela" Shai Ginott

maj 2010 r. - promocja publikacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej "Oblicze polityczne Piły w dobie transformacji ustrojowej po 1989 roku" red. Paweł Malendowicz, Łukasz Popławski, Rafał Streich

maj 2010 r. - "Świat bez pomysłu" spotkanie z dziennikarką i poetką Grażyną Banaszkiewicz

kwiecień 2010 r. - wystawa fotograficzna "W poszukiwaniu tożsamości" pod opieką artysty fotografika Wojciecha Beszterdy

marzec 2010 r. - "Pocztówki z kresów z lat 1919-1939" - wystawa ze zbiorów pracownika naukowego PWSZ - Tadeusza Różańskiego

luty 2010 r. - wystawa "Po drugiej stronie...szyby" Jagody Szymańskiej

luty 2010 r. - "Spotkania z fotografią" - analiza wystawy "Kwadratura natury" Studenckiego Koła Naukowego Fotografii dokonana przez artystów, fotografików: Stanisława Pręgowskiego oraz Mirosława Bociana

styczeń 2010 r. - wystawa "Kwadratura natury" Studenckiego Koła Naukowego Fotografii

GALERIA NA PODDASZU 2009 R.:

listopad 2009 r. - wystawa "Tajemniczy świat Bereniki" Katarzyny Kostrzewskiej-Burdziak

październik 2009 r. - Anna Linartas-Kita, wernisaż wystawy "Moje malarstwo"

maj 2009 r. - wystawa "Ludzie. Powszechnej fotografii obiekt" Studenckie Koło Naukowe Fotografii

marzec 2009 r. - "Ikona - imię Boga kolorem pisane" wystawa ikon autorstwa Andrzeja Binkowskiego

luty 2009 r. - "Pryzmat - moje widzenie" wernisaż wystawy Pawła Rutkowskiego

GALERIA NA PODDASZU 2008 R.:

listopad 2008 r. - "W studenckim obiektywie" - wernisaż wystawy fotograficznej Studenckiego Koła Naukowego Fotografii pod patronatem Roberta Judyckiego

październik 2008 r. - wystawa fotograficzna "Mongolia - wyprawa w tajgę i step" z prezentacją multimedialną, stanowiącą relację z podróży Studenckiego Koła Naukowego Turystyki "Czogori"

maj 2008 r. - promocja książki "Piła po 1945 r.: odbudowa, rozwój, życie publiczne, społeczeństwo" red. Krzysztof Chyży, Czesława Kucharska, Zbigniew Popławski

styczeń 2008 r. - wernisaż wystawy "Zapomniana pocztówka z Piły" Jerzego Czaińskiego oraz wystawa zabytkowych radioodbiorników ze zbiorów dra inż. Leszka Surówki - wykładowcy pilskiej PWSZ

GALERIA NA PODDASZU 2007 R.:

grudzień 2007 r. - wystawa fotograficzna "Kultury Polskiej Portret Własny...w obiektywie" Foto Grupa Twórcza

listopad 2007 r. - Wielkopolski Tydzień Innowacji "Innowacje dla każdego" - Instytut Włókien Przemysłowych (ceramika artystyczna z elementami arteterapii, zastosowanie lnu)

październik 2007 r. - warsztaty fotograficzne z Robertem Judyckim "Moja fotograficzna tożsamość"

czerwiec 2007 r. - promocja publikacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej "Stanisław Staszic i jego epoka", będącej pokłosiem konferencji zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Historyków

maj 2007 r. - "Piła z lotu ptaka" - wystawa fotograficzna Roberta Judyckiego

kwiecień 2007 r. - wystawa fotograficzna Sławomira Nakonecznego "Przechodząc obok"

marzec 2007 r. - prpmocja książki "Deportacje Polaków z Kresów Wschodnich na Sybir" red. nauk. Czesława Kucharska, Zbigniew Popławski

luty 2007 r. - wystawa "Grafika Edwarda Krefta"

 

HISTORIA GALERII NA PODDASZU

Powstała w 2003 r., jako Galeria Jednego Autora, i mieściła się przy ul. Żeromskiego 14. W gablotach  umieszczonych  w  wypożyczalni Biblioteki oraz holu Domu Studenta swoje prace prezentowali twórcy pilscy. Były to cykliczne prezentacje tematyczne np.: wystawa poświęcona Stanisławowi Staszicowi, księdzu Janowi Twardowskiemu, poznańskim wydarzeniom czerwca '56.

W 2007 r. Biblioteka Główna została przeniesiona do budynku przy ul. Podchorążych 10 i właśnie wtedy Galeria  Jednego  Autora  przekształciła się w Galerię Na Poddaszu, stając się dla naszego  miasta   miejscem   popularyzującym  i   upowszechniającym  kulturę,  sztukę  i tradycję  naszego  regionu  w środowisku lokalnym.