Aktualności

2014-05-21

Przyszli pracownicy socjalni z wizytą w ośrodkach czarnkowskich

15 maja członkowie Studenckiego Koła Naukowego Pracy Socjalnej "Auxilia", wzięli udział w wizycie studyjnej, zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnkowie i Fundację Gębiczyn.
Członkowie koła wraz z opiekunem mgr. Robertem Stefanowskim, zostali uroczyście przywitani w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie przez organizatorów oraz Wójta Gminy Czarnków - Bolesława Chwarścianka.

Relacja studentów:
„Początkowo zostaliśmy zapoznani przez Wójta Gminy Czarnków z działaniami Gminy dotyczącymi m. in. współpracą z organizacjami pozarządowymi, systemem aktywnego działania pracowników socjalnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Następnie wysłuchaliśmy Stefana Wawrzyniaka - założyciela Fundacji Gębiczyn, który opowiedział nam jak powstała fundacja, jakie są jej zapotrzebowania. Pan Wawrzyniak zaprosił nas również do swojej Fundacji. Na koniec głos zabrała Monika Piotrowska - kierownik GOPS-u w Czarnkowie i nasz główny organizator. Pani Monika wraz z pracownikami opowiedziała nam o pracy pracownika socjalnego, problemach z jakimi możemy spotkać się w swojej przyszłej pracy.
Zostaliśmy też oprowadzeni po Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie. Mile zaskoczył nas obiekt - pierwszy raz spotkaliśmy się z salą konferencyjną w tego rodzaju działalności. Nie obyło się bez prezentów - pani Monika Piotrowska podarowała nam bardzo ciekawe książki i gazetki dotyczące pracy socjalnej.
Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję odwiedzić, była spółdzielnia Socjalna Osób Prawnych "Równe Szanse" która powstała dzięki GOPS w Czarkowie i obecnie zatrudnia 5 osób niepełnosprawnych, które uczą się robić figurki z gliny.
Zostaliśmy także zaproszeni do Gębic, gdzie znajduje się Warsztat Terapii Zajęciowej. Pani Katarzyna Matuszczak oprowadziła nas po ośrodku, opowiedziała o zakresie działania WTZ oraz pokazała nam prace, jakie wykonują podopieczni. Mieliśmy okazję również skorzystać z gościnności Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej w Gębiczynie - dokładniej Warsztatu Gastronomicznego i Ekologicznego.
Swoją wizytę studyjną zakończyliśmy w Fundacji Gębiczyn, gdzie spotkaliśmy się z Państwem Aliną i Stefanem Wawrzyniak - założycielami fundacji oraz z grupami Wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego im. Janka z Czarnkowa i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie im. Józefa Nojego. Omówiliśmy wstępną współpracę - ponieważ w tak prężnie działającej Gminie i tak zaangażowanym pracownikom socjalnym potrzebni są wolontariusze."

Jeśli jesteś z terenów Czarnkowa i chciał/abyś być wolontariuszem, lub chciał/abyś poznać wspaniałych ludzi i doświadczyć, tego co my lub pomóc w opiece nad końmi, to zapraszamy! Skontaktuj się z nami, wytłumaczymy Ci co mógł/abyś robić, jak pomóc.
www.auxilia.student.pwsz.pila.pl

info: Anna Płociska, Sylwia Trzęsiok
foto: Ola Ratajczyk, Anna Płocińska